Očekávané horké a pravděpodobně velmi suché léto v nás vyvolává obraz dovolené strávené u vody. Přírodních koupališť se zaručenou kvalitou vody během celé koupací sezóny není mnoho, a tak se řada z nás spoléhá na vlastní bazény. Úprava bazénové vody je celosezónní, případně celoroční záležitostí, proto je třeba odpovědně volit způsob její dezinfekce. Chemicky neupravená voda je zdrojem mikroorganizmů nebezpečných pro člověka. Snem každého uživatele bazénu je křišťálově čistá voda, které bez bazénové chemie, ať chlorové či bezchlorové, nedosáhneme.
Tradiční používání chlorových přípravků má své příznivce i odpůrce. Chlor jako oxidační činidlo spolehlivě odstraní organické nečistoty, eliminuje růst řas a nežádoucích mikroorganizmů s vysokou účinností. Faktem je, že může vyvolat podráždění sliznic a na citlivé pokožce i alergickou reakci, vyrážku nebo svědění kůže. Jednou z ekvivalentních možností účinné dezinfekce je slaná úprava vody.
Jistě by vás zajímalo, jak . Slaná voda nedovolí růst řasám a bakteriím ve vašem bazénu. Ošetřená voda nedráždí oči ani pokožku, takže nemusíte mít obavy o zdraví vašich dětí, které tráví v bazénu nejvíce času. Voda s mírným obsahem soli působí příznivě na pokožku lidského těla, její prospěšné účinky známe všichni od moře.
Máte-li špatné zkušenosti s působením chlorových sloučenin na vaši pokožku, pak vyměňte chlorování vody za solonizaci. Jak to funguje? Solonizační jednotka, což je zařízení, které provádí tuto úpravu, uvolňuje pomocí elektrolýzy do vody volný chlór z chloridu sodného, přírodní soli. Sůl do bazénové vody aplikujeme na jaře při zahájení koupací sezóny a během ní ji průběžně doplňujeme. Nedoporučuje se nahrazovat ji běžnou kuchyňskou solí, v níž je chlorid sodný obohacen o jód, který by mohl způsobit nežádoucí zbarvení vody do hněda.