Není pochyb o tom, že ořechy jsou oblíbenou pochoutkou mnoha lidí. Někteří si je pěstují sami, avšak zdaleka ne každý má dostatek prostoru nebo možnosti, aby se staral o ořechový strom. Proto si tuto pochoutku dopřává v obchodě.
Problémem však může být, že například u typu para ořechy cena není zrovna nejmenší. A to mluvíme pouze o syrových ořeších, bez jakékoliv přidané úpravy, snad s výjimkou konzervačních látek, aby vydržely déle. Ty upravené, například drcené, pražené či jinak ochucené stojí ještě více. Proč tomu tak je?
Popravdě, cena je vysoká z několika důvodů. Jedním z nich je náročnost pěstování. Musíme totiž mít na paměti, že ořechové stromy plodí typicky jen jednou do roka, a ač mohou být obsypané plody, většina z nich je tvořena velkou, tuhou slupkou, která obaluje mnohem menší jádro. Celkový výnos z jednoho stromu tudíž není tak vysoký, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Dále zde musíme započítat dopravu. Jako prakticky všechno ostatní, i ořechy se k nám dostávají ze všech koutů světa. A to nejen ty kokosové, ale i například i vlašské a lískové, které u nás běžně rostou a daří se jim.
Důvodem je již zmíněný fakt, že u nás plodí jen jednou do roka. Pokud chceme mít ořechy po celý rok, musíme je pěstovat i jinde, preferovaně například ve sklenících. A to je náročné jak finančně, tak logisticky. Jako u všech potravin je totiž třeba, aby je vozil vůz se speciální atmosférou, aby se během dlouhé cesty nezkazily.
Dále zde samozřejmě máme zisk. A to nejen zisk obchodu, kde je koupíme, ale také zisk dopravce, který je sem přivezl a zisk pěstitele, od kterého jej koupili. Ti všichni totiž chtějí být za svou práci odměněni. Koneckonců, nebudou ji dělat zadarmo.
Pokud tedy máte možnost, pak si zkuste pěstovat ořechy vlastní. Věřte, že je to obohacující zkušenost, která bude navíc odměněna skutečně domácími ořechy.