Když je zápach nesnesitelný
Když se v domácnosti zanese odpad v kuchyni nebo v koupelně, a někdy i na záchodě, jednou z prvních věcí, co nás napadá, je, že bychom se mohli pokusit situaci vyřešit sami. Máme před sebou vizi, že se to určitě podaří, a že stačí jen odšroubovat sifon u kuchyňského dřezu, anebo provést pár přesných hmatů gumovým zvonem v záchodové míse.
Někdy to skutečně vyjde a máme klid, ale ne každý je natolik zdatný fachman, že si na tyto práce troufne sám. Někteří lidé totiž nesnesou pohled na černý bakteriální sliz, který se v hustém nánosu nabaluje na odpadové potrubí, a zvedá se jim žaludek. Bakterie, jež rozkládají tento biologický materiál, navíc produkují silný zápach, a to je další důvod, proč tito lidé od rozebraného sifonu v kuchyni utíkají mílovými kroky. Pokud také patříte mezi citlivější osoby, raději se do této práce vůbec nepouštějte a povolejte instalatéra nonstop.
Když prasklo topení
Když vám rupne topení a začne z něj odtékat voda na podlahu, je to sice nepříjemné, ale v zásadě se to dá řešit celkem operativně. Pod otvor vložíte nádobu, aby kapalina netekla na koberec, a následně vypustíte vodu z topného systému. Jestliže se tento incident přihodí v červnu, o nic nejde a v poklidu zavoláte instalatéry třeba příští týden, aby závadu odstranili. Jenže když se to stane v lednu, kdy je venku dvacet stupňů pod nulou, do smíchu vám zřejmě nebude. Tehdy se vyplatí na nic nečekat a volat instalatérský nonstop servis ihned.
Když netopí plynový kotel
To samé se odehrává s plynovým kotlem. V červnu vás jeho výpadek nemusí vůbec zajímat, ovšem začátkem února to bude vyžadovat okamžité řešení. Zvláště nepříjemné je to tam, kde jsou v domácnosti staří, nemocní lidé nebo malá batolata. Tam může jít i o jejich zdraví, proto instalatéry volejte klidně v neděli před půlnocí.