Prakticky se s nimi setkáváme poměrně dost často, většina na ně hledí jako na obyčejné kanály, ale je to tak ve skutečnosti? Proč jsou zde, jakou mají funkci? Určitě ne takovou, jakou jsme slýchávaly od našich babiček, že nesmíme šlapat na kanál, protože budeme mít celý den smůlu. Inu pověr a báchorek se napovídalo dost, jen některé se staly tradicí a předávaly z generace na generaci. Takový kanál nebo víko přes otvor, má své opodstatnění. Běžný chodec, který si jich totiž všimne ani nezaznamená, kolik kilometrů trubek nebo potrubí se pod ním ukrývá.
Jsou naprosto důležité, například zde vedou vodovodní řády, díky kterým máme přísun vody z našich kohoutků. Každé město i vesnice, které jsou připojeny na vodovodní řád, tak mají pod zemí, chodníkem nebo zkrátka nějakým úsekem hotové bludiště propojení. Velmi podobné je to i s kanalizací. Ovšem aby vše probíhalo bez komplikací, i zde se musí provádět údržba nebo i případně opravy. Díky otvorům, které mi vidíme přikryté různými poklopy, se pracovník dostane hravě dovnitř. Otvor zkrátka nemůže zůstat jen tak otevřený, pro naši bezpečnost je třeba ho zakrýt vhodným víkem.
Vybíráme vhodné víko
1. Podle umístění – lehčí zatížení si můžeme dovolit na ploše, která slouží výhradně pro chodce nebo cyklisty, postupně se třídy zatížení budou zvedat na chodníky, obytné zóny, plochy na parkování a na samotné silnice. Vozovky musí vydržet podstatně vyšší zátěž.
2. Podle materiálu – je několik možností, z čeho vybírat například z litiny, ocelového plechu, betonu nebo jiných kompozitních materiálů.
3. Podle účelu – záleží, co budeme chtít zakrýt – jímku, kanalizaci, přípojky, šachtu, ale například lze jej pořídit i k bazénu a podobně. Možností využití je mnoho a bude lepší se poradit s výrobci nebo prodejci o vhodnosti materiálu nebo celkově řešení situace. Lze totiž bez problémů vyrobit atypické tvary, podle možnosti umístění k naprosté bezpečnosti a spokojenosti nejen vlastníka objektu, ale i uživatelů.