Neznám člověka, jenž by netoužil po penězích. Někdo je chce mít, někdo by pro ně udělal i cokoliv nebo skoro cokoliv. Jsou lidi, kteří jsou ve snaze je získat ochotni dokonce i pracovat.
Ale práce je strašně pomalý způsob, jak peníze získat. Možná i jistý, ale pomalý. A taky se jich prací většinou moc nevydělá. A tak se vždycky najde někdo, kdo se uchýlí klidně i k hodně nekalým praktikám. Kterými sice často škodí těm, koho o finance připravuje, ale to je takové osobě poměrně jedno. Hlavně když dostane ty papírky a kolečka nebo když zvětší číslo na svém účtu.
A tak se třeba i krade. A to čím dál důmyslněji a sofistikovaněji. Ten, kdo dneska ještě tradičně šátrá v cizích kapsách nebo zavazadlech, kdo se snaží z něčí tašky nebo pokladničky vydolovat peníze, které mu neříkají pane, je už dneska ryzí amatér, kterým se opovrhuje. Protože je tu velké riziko dopadení a jen docela málo peněz, které se tím většinou získají. Ten, kdo dneska vykrádá cizí byty nebo domy, je pak na tom sice lépe, protože tam se dá nakrást víc, ale zase to chce know-how a větší úsilí. A daleko častěji tu hrozí třeba i alarmy, hlídací psi a jiná zvířata a podobně, takže ani bytaři už dnes nejsou dost v kurzu.
Ti, kdo jdou s dobou, tak raději kradou virtuálně. Protože je to určitě pohodlnější a nehrozí tolik, že pachatele chytnou při činu přímo za ruku. A když je takový pachatel šikovný, jen tak ho nenajdou. A často ho vůbec nenajdou. Protože internet je rozprostřený po celé zeměkouli a zkuste najít někoho, kdo se připojí třeba v nějaké zemi, která s vlastí poškozeného nemá ani trochu dobré vztahy a nespolupracuje. Nebo zkuste najít někoho, kdo se připojil v zemi, která je natolik zaostalá nebo prolezlá korupcí, že tam nikdy nikoho nenajdou, zejména když má tento peníze. A jak snadno se v takové zemi peníze vybírají, když se nikdo neptá!
A koumáci se dokážou schovat, i když bydlí klidně i v sousedním bytě. A tak jim stačí jenom nahodit udičku a čekat, kdo a kde se chytí. A někdo se možná chytí. Někdo, kdo dostal v posledních dnech e-mail s tím, že má na příslušném internetovém odkazu změnit číslo svého účtu u Equabank, protože se mu na něj opakovaně někdo pokoušel dostat a je tak třeba zlepšit zabezpečení. Protože se u nás dosud najdou naivkové schopní uvěřit i tomu, že jim tato banka píše z asijského webu a že jim píše jako nějakému Vláďovi. Vždyť jde jenom o peníze.